Naptár
|
DOBY SAMUrajz 1902-1924 Doby Samu 1873. december 25-én született a Zemplén megyei Homonnán. 1892-ben Eperjesen érettségizett. 1896-ban rajztanári oklevelet szerzett az országos rajztanárképzőben. Eperjesről írt levele
1896-től 1902-ig a privigyei kegyes tanító rendi algimnáziumban helyettes, majd rendes tanár. 1902-ben innét helyezték át a ceglédi m. kir. állami főgimnáziumba. Tanított mértani rajzot, szépírást, görögpótló rajzot és rendkívüli tárgyként művészeti rajzot. Az 1902/1903. tanévtől a rajzszerek (rajzszertár) őre.
Tanári munkásságáról keveset tudunk, de az biztos, hogy szigorú ember volt. „Szakjában kiváló, az ifjúságot szerető, kartársaival a megértő együttműködést ápoló tanár volt.” (Értesítő 1944-1945.) Fiatal korában remek társasági ember hírében állott, jó humorérzékkel megáldva. Értett, és beszélt a magyaron kívül még hat nyelven. Az Országos Középiskolai Tanáregyesület, a Királyi Magyar Természettudományi Társulat és a Rajztanárok Országos Egyesületének rendes tagja, cs. és kir. tartalékos hadnagy. 1906-tól tagja a Ceglédi Tulipánszövetségnek is. Tanítványai alkotásaiból több alkalommal kiállítást szervezett az iskola dísztermében.
Mesterien festett. 1903-ban elkészítette Ferenc József császár életnagyságú képét, az olajfestmény a díszterembe került. Megfestette és az intézetnek adományozta Kossuth Lajos arcképét. E festménye jelenleg a gimnázium tanári szobáját díszíti. 1907-ben az iskola díszterme részére készített olajfestményeiért miniszteri elismerést kapott. (Sajnos a képek ma már nem lelhetők fel, így témáit sem ismerjük.)
Alkotásai között főleg portrékat és egyházi témájú nagy olajképeket találunk (pl. Szent Cecília, Krisztus az olajfák hegyén, Madonna a kis Jézussal). Néhány képe, köztük egy fiatal és egy idősebb kori önarcképe is a család birtokában maradt. Önarckép (24x34 cm, akvarell)
Az életét teljesen kettétörte az első világháború. Mint tartalékos tisztet, (tartalékos hadnagy volt a 67. gyalogezredben) behívták katonának és Przemysl ostrománál hadifogságba került. Levél Szibériából
Négy évet töltött Szibériában szörnyű körülmények között. Térdig megfagyott lábakkal került haza onnan. Maga ez a körülmény is kemény megpróbáltatás volt számára, de ami ezután érte, azt élete végéig nem tudta kiheverni. Rövidesen a fogságból való hazatérése után 38 évesen meghalt imádott felesége, s rá egy évre idősebbik fiát is leveszítette, aki 16 évesen hastífuszban halt meg. Ennyi csapás után megváltozott az élete. Időnként fogta a sétabotját és reggel útra kelt, magányosan, óriási gyalogutat téve a környező településekre.
28 évi tanári szolgálat után, amelyből 22 évet a ceglédi gimnáziumban töltött, 1925. január 1-jén saját kérelmére nyugállományba vonult.
A második világháború idején lánya családjával a Budai úti szőlőkbe menekültek a bombázások elől. 1945 március 3-án hirtelen ragadta el a halál, valószínűleg infarktus volt. A Kálvária temetőben nyugszik felesége és fia mellett.
A Ceglédi Kossuth Gimnazisták Öregdiák Egyesülete és a gimnázium tantermet nevezett el három rajztanáráról. Az avatóünnepséget 2013. június 1-jén tartották: a II. emeleten található rajz szakterem (21. terem) falára felkerült a Doby Samu-Mayer Péter-Polgár Lajos tanárokra emlékező tabló.
Kálvária temető. Fotó: Volter Etelka (2022) |
A lap 0.011 másodperc alatt készült el. |
Copyright 2024 Ceglédinfo, design by © Ceglédinfo A látogatók száma 2015.02.16-tól: 3158391 | Ebben a hónapban: 50891 | Ma: 571 | jelenleg: 2 | Statisztika |