Naptár
|
SÁRKÁNY JÓZSEFtörténelem-földrajz 1912-1946
1908-ban szerzett Budapesten középiskolai tanári diplomát. Földrajz-történelem-filozófia szakos tanárként tanított nyugdíjazásáig. Tanári munkáját Szegeden kezdte. 1912-ben kapott kinevezést a Ceglédi Magyar Királyi Állami Főgimnáziumba, ahol 1946-ig tanított.
Sikeres pedagógus volt. Tanítványai szerették, tanártársai tisztelték. Ő volt az iskola első igazgatóhelyettese is, igaz, ezt a feladatot mindössze egy évig töltötte be. Évtizedeken át volt a történelem és földrajz szertár őre. A korabeli évkönyvekből tudjuk, hogy rendszeresen vitte tanítványait kirándulásokra, megismertetve velük az ország távolabbi tájait. Mivel az I. világháborúban mentesült a katonai szolgálat alól, ez időszakban három osztálynak is osztályfőnöke volt.
1946-ban un. „B” listára került, állását vesztette. A gimnáziumban ma is fellelhető hivatalos iratban ez úgy szerepel, hogy nyugdíjazása „hozzátartozói ellátási igénnyel” történt, ami azt jelentette, hogy a család egyetlen bevételi forrása a feleségének tanítói fizetése maradt.
Fiatal tanárként olyan kollégákkal tanított együtt, mint Oppel Jenő, Pais Dezső, Paulovits Károly, akiknek neve a ceglédi helytörténetírásban mai is jól ismert. Feltehetőleg hatásukra és egyéni érdeklődése, no meg tanári szakja miatt hamar bekapcsolódott a város helytörténeti kutatásába, aktívan részt vett a város közéletében. Az iskolai és iskolán kívüli munkássága mellett – kinevezett igazgatóként vagy külső munkatársként – a Kossuth Lajos emlékének ápolására létrehozott múzeum szervezője, irányítója, tudományos dolgozója volt. 1917-ben döntött az akkori városi tanács a múzeum létrehozásáról és ötfős bizottságot bízott meg annak végrehajtására. Ennek, a szervező munkát magára vállaló egyik tagja volt Sárkány József. Az első öt évben a múzeum igazgatója volt. 1947-től 1955-ig, végleges nyugdíjba vonulásáig, újból az intézmény igazgatója lett. Még egyszer vállalnia kellett a háború idején szétzilálódott Kossuth-gyűjtemény újjászervezését, az elpusztult tárgyak és dokumentumok lehető pótlását és rendszerezését.
Történeti kutatómunkájának gerincét mindvégig Kossuth Lajos életének, munkásságának, Cegléd és Kossuth kapcsolatának megismerése és – hiszen pedagógus volt – annak mind szélesebb körben való megismertetése jelentette. 13 tanulmánya, összeállítása jelent meg. Ezek közül kiemelkedő a „Kossuth Lajos élete és egyénisége” valamint a „Kossuth Lajos élete és hagyatéka” című munkája.
Cegléd – a „fogadott” szülőváros – történetének, ezen belül is elsősorban a városhoz kapcsolódó nagy egyéniségek munkásságának megismertetésére megszámlálhatatlanul sok újságcikket szentelt. Az ilyen cikkek egy részét „Nagy idők sodrában” címmel tanítványai adták ki. A ceglédi születésű, illetve az itt megfordult, városról megnyilatkozó írók művészek, tudósok munkásságának tanulságos gyűjteménye a „Cegléd az irodalomban” című kiadvány, de a református egyház történetéről írott dolgozatai szintén fontos helytörténeti adatokat tartalmaznak. (”Emlékkönyv Cegléd reformációjának 400-ik évfordulójára”. Jellemző alakja volt a két háború közötti Cegléd utcáinak. Hóna alatt mindig könyvekkel, gyors léptekkel sietett, vitte kéziratait, szervezte előadásait. Ha a mai idősebb nemzedékből valaki még emlékezik rá, már egy megtört, elfáradt emberre emlékezhet. 70. születésnapján pedig volt tanártársa, Simon Laci bácsi tréfás versben imígyen írt róla:
„Mert ki oly frissen talpalva
Az, hogy Cegléden a Kossuth-kultusz kialakult, élt és mai is él, több okhoz, eseményhez és több személyhez köthető. Ezek közül egyik mindenképpen Sárkány József tanár úr, a múzeum alapítója és első igazgatója. Idős korában lányánál élt Budapesten. 1972. augusztus 18-án halt meg. Végakarata szerint Cegléden, Kossuth városában a református öregtemetőben temették el. 2001.május 8-án a ceglédi Városvédő és Szépítő Egyesület rendezésében a város lakossága megemlékezett a városalapítás évfordulójáról. A városalapítók szobrának megkoszorúzása után az ünnepség a városháza dísztermében folytatódott. Majd a városháza udvarán kialakított Ceglédi Panteonban felavatták Sárkány József nyugalmazott gimnáziumi tanár, Cegléd neves helytörténészének, a Kossuth Múzeum megalapítójának márványtábláját. Az avatáson beszédet mondott dr. Kürti György, a Kossuth Lajos Gimnázium igazgatója.
2014.szeptember 21-én a Turini Százas Küldöttség és Múzeumbaráti Kör és a Ceglédi Kossuth Gimnazisták Öregdiák Egyesülete Kossuth Lajos toborzó beszédének 165. évfordulója alkalmából a gimnázium 214-es tantermét Sárkány Józsefről nevezte el.
Sárkány József munkái a Kossuth Lajos Gimnázium könyvtárában
Sárkány József munkái a Kossuth Lajos Gimnázium könyvtárában Sárkány József: Cegléd az irodalomban. = A ceglédi m.kir. állami Kossuth Gimnázium évkönyve az 1942-43. tanévre. 1943 Sárkány József: Cegléd az irodalomban. 1943 Sárkány József: Cegléd az irodalomban. Reprint. cop.1943 Sárkány József: Dr. Ballagi Aladár munkái. Klny. 1934 Sárkány József: Gróf Széchenyi István élete és eszméi.1941 Sárkány József: Kossuth Lajos élete és egyénisége. 1937 Sárkány József: Nagy idők sodrában. 1929. Élő tanítások : Ballagi Aladár kisebb munkái. Életrajzi bevez. ellátta Sárkány József. 1934 Emlékkönyv Cegléd reformációjának 400-ik évfordulójára. Összeállította. Sárkány József. 1928 Kossuth Lajos levelei fiaihoz. Közli Sárkány József. 1924 A lélek ébresztő ábrái. Egybeállította Sárkány József. 1935
Szilágyi Miklós: In memoriam Sárkány József (1885-1972) Klny. 1973. |
A lap 0.012 másodperc alatt készült el. |
Copyright 2025 Ceglédinfo, design by © Ceglédinfo A látogatók száma 2015.02.16-tól: 3479944 | Ebben a hónapban: 14329 | Ma: 1996 | jelenleg: 3 | Statisztika |